Program matematyczny do pobrania

W aktualnych czasach, w klubu z bardzo szybkim rozwojem współczesnych technik komputerowych MES (metoda elementów skończonych) szybko stała się niezwykle istotnym narzędziem analizy numerycznej różnorodnych konstrukcji. Modelowanie MES znalazło znacznie intensywne zastosowanie praktycznie we całych nowych obszarach inżynierskich natomiast w matematyce stosowanej. Najprościej rzecz mówiąc MES, jest trudną metodą rozwiązania równań różniczkowych i cząstkowych (po wcześniejszej dyskretyzacji w wygodnej przestrzeni).

Czym jest MES Metoda elementów skończonych, toż w chwili tej jedna spośród najzwyklejszych, komputerowych metod wyznaczania naprężenia, uogólnionych sił, odkształceń oraz przemieszczeń w badanych konstrukcjach. Modelowanie MES kładzie się na planie planu na zakończoną liczbę elementów skończonych. W terenie każdego pojedynczego elementu można robić pewnych aproksymacji, oraz wszystkie niewiadome (głównie przemieszczenia) reprezentowane są przez specjalną funkcję interpolacyjną, za pomocą wartości samych pozycji w zamkniętej liczbie punków (zwanych potocznie węzłami).

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima/

Zastosowanie modelowania MES W nowych czasach za pomocą metody MES sprawdza się wytrzymałość konstrukcji, naprężenia, przemieszczenia oraz symulację wszelkich odkształceń. W mechanice komputerowej (CAE) za pomocą tej techniki można badać i przepływ ciepła i przepływ cieczy. Metoda MES idealnie kształtuje się oraz do poszukiwania dynamiki, statyki maszyn, kinematyki oraz oddziaływania magnetostatycznego, elektromagnetycznego i elektrostatycznego. Modelowanie MES pewno stanowić przeprowadzane w 2D (przestrzeni dwuwymiarowej), gdzie dyskretyzacja zatrzymuje się przeważnie do podziału konkretnego obszaru na trójkąty. Dzięki takiej strategii możemy obliczać wartości, które pojawiają się w zestawu danego układu. W polityce obecnej są jednak takie ograniczenia o jakich należy mieć.

Największe wady i zalety metody MES Największą wartością MES jest tak możliwość uzyskania odpowiednich wyników nawet dla bardzo skomplikowanych kształtów, dla których znacznie niestety było by przeprowadzić zwykłe obliczenia analityczne. W pracy znaczy to, że jedne zagadnienia potrafią stanowić symulowane w pamięci komputera, bez potrzeby budowania kosztownych prototypów. Taki mechanizm w niezwykle szerokim stopniu ułatwia cały proces projektowania. Podział badanego obszaru na coraz to drobniejsze elementy, skutkuje dokładniejszymi wynikami obliczeń. Należy mieć więcej także o tym, iż jest to kupione zdecydowanie większym zapotrzebowaniem na miarę obliczeniową nowoczesnych komputerów. Pamiętać należy również a o tym, iż w takim wypadku, należy bardzo tworzyć się też z wszelkimi błędami obliczeń, które występują z wielokrotnych przybliżeń przetwarzanych wartości. Jeżeli badany obszar tworzyć będzie się z kilkuset tysięcy innych elementów, jakie mają nieliniowe właściwości, więc w takiej formie obliczanie wymaga być dobrze modyfikowane w tamtych iteracjach, dzięki czemu gotowe rozwiązanie będzie ważne.